Hodinky se stopkami
Chronografy jsou hodinky s funkcí přesného měření zvolených časových úseků, tzn. že hodinky mají v sobě integrovanou funkci stopek. Chronograf se obvykle ovládá dvěma postranními tlačítky - horním tlačítkem se stopky spouštějí a také zastavují, spodním tlačítkem se naměřené hodnoty nulují.
Předchůdce chronografu spatřil světlo světa v září roku 1821, kdy si zvláštní přístroj přinesl známý hodinář Nicolas Mathieu Rieussec na dostihovou dráhu u Martových polí v Paříži. Přístroj sloužil k měření mezičasů v jednotlivých kolech dostihových závodů.
Tato novinka nezaujala pouze početné řady fanoušků dostihového sportu, ale také členy Francouzské královské akademie věd, což mělo za následek udělení pětiletého patentu na garde-temps ou compteur de chemin parcouru (časomíra nebo čítač ujeté vzdálenosti). Sám Rieussec se při volbě názvu pro své dílo držel poněkud při zemi, nazval svůj vynález sekundovým chronografem. Zmíněný chronograf nebyl spojen s klasickými hodinkami, jako je tomu dnes, ale byl to přístroj v dřevěné skříňce, který čas zaznamenával na otočný prstenec pomocí inkoustu.
V roce 1933 přináší švýcarská firma Breitling s revoluční novinkou, zavádí druhé tlačítko chronografu, prozatím však na opačných pozicích, než je známe dnes, tj. tlačítko na pozici 4 spouští a zastavuje a tlačítko na pozici 2 nuluje. Pozice tlačítek v dnešní podobě přicházejí z dílen až v roce 1935.
Později v roce 1937 firma Universal Geneve představuje světu chronograf s třemi ukazateli - hodiny, minuty a vteřiny. Přestože byl tento princip znám již od konce 19. století, firma jej zavedla jako první a o rok tak předběhla slavný Breitling.
Zajímají mě a do své sbírky sháním především
chronografy značek Longines, Lemania, Eberhard, Movado, Universal
Geneve, Wyler, Breitling, Minerva, Omega, Zenith, Heuer, Jeager
LeCoultre, Patek Philippe, Tissot, Eterna, i jiné značky. Hodinky
mohou být i poškozené, či nefunkční. Děkuji za Vaše
nabídky.